Studenckie Koło Dyskusyjne FORUM

Opis forum

Ogłoszenie

Czekamy aż zbierze się wystarczająca liczba osób i startujemy :)

#1 2011-08-06 13:32:27

 black00day

Administrator

Zarejestrowany: 2011-06-30
Posty: 33
Punktów :   

Unia Europejska - jaka powinna być?

Jak myślicie, jaki powinien być cel Unii Europejskiej? Europa Ojczyzn czy Stany Zjednoczone Europy? A może Unia Europejska powinna zostać rozwiązana? Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji politycznej powinno się dążyć do Federacji Europejskiej, gdzie każdy stan - obecne państwo powsiadało by własny parlament, konstytucję, prawo, a pod zwierzchnictwem Europejskich Stanów Zjednoczonych byłaby polityka zagraniczna, wojskowa, w pewnym stopniu gospodarcza, socjalna. Oczywiście należałoby wtedy poważnie zmniejszyć biurokrację i znacznie zwiększyć możliwość wpływania na prawo przez obywateli i polityków państwowych (mam tu na myśli obrona przed bezsensownymi przepisami, np niedawna dyrektywa o produktach ziołowych, która wg mnie jest niepoważna http://sadeczanin.info/aktualnosci/art/16983 ). Taka Federacja Europejska na pewno miałaby większą siłę głosu w dzisiejszym świecie, byłaby poważniej traktowana na arenie międzynarodowej.


Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego.

Offline

 

#2 2011-10-05 21:03:37

 usta mariana

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-01
Posty: 17
Punktów :   

Re: Unia Europejska - jaka powinna być?

Kryzys pokazał że tak naprawdę tą całą unię można o kant tyłka potłuc. Jasno widać, że mniejsze czy też słabsze finansowo państwa miały być rynkiem zbytu dla takich krajów jak np. Niemcy. Francuzi mogli dokładać do koncernów Renault i PSA(Peugeot i Citroen) Niemcy do Opla, a Polska do stoczni już nie. Więc można powiedzieć że podział na starą i nową unię jest wciąż chętnie utrzymywany przez kraje zachodnioeuropejskie. Teraz cała unia ma się składać na pomoc dla Grecji, bo ci winni są Niemcom 30mld euro, a Francuzom 50. Druga sprawa to znaczna różnica interesów w unii która nie pozwala na mówienie jednym głosem jak np. sprawa Nord streamu. Dlatego moim zdaniem nie ma szans na prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej. Za to wspólna polityka socjalna działa do 2011 dobrze, od 2012 ma być dużo gorzej ze względu na oszczędności w budżecie UE. Moim zdaniem jedynie w kwestii militarnej dałoby radę dojść do porozumienia. Potężna armia na pewno zwiększyłaby prestiż unii jako mocarstwa, tak jak to się dzieje w przypadku Brazylii i Indii stale wzmacniających swój potencjał lotniczy. Wydaje mi się, że UE w obecnym kształcie nie może przetrwać. Lepszym rozwiązaniem byłaby Europa Ojczyzn z prawdziwie wolnym rynkiem i wolnym przepływem towarów, nie jak to ma miejsce teraz gdy np za zakup auta w innym kraju unijnym dodatkowo w Polsce trzeba opłacać akcyzę.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.teambadboys.pun.pl www.logistykaw.pun.pl www.jebacstudentow.pun.pl www.fancda.pun.pl www.7ds.pun.pl